Патріотів плекає школа
01.12.2015, 10:33

                              Патріотів плекає школа

Ми славу Сагайдачного високу,

Як стяг, в майбутнє будемо нести.

І край наш рідний, як зіницю ока,

Плекать, леліять, свято берегти.

Формування громадян — патріотів України з високою національною свідомістю, здатних побудувати суспільство, в основі якого будуть демократія, толерантність та повага до прав людини, набуває сьогодні особливого значення.

Хотинська ЗОШ І-ІІІ ст. №5  працює над довгостроковим проектом «  ПАТРІОТ ».

Сьогодні військово-патріотичне виховання дітей є найголовнішим пріоритетом молодіжної політики, спрямованої на забезпечення процесу національно-патріотичного виховання. Головна мета військово-патріотичного виховання підростаючого покоління – підготовка та виховання самовідданих, свідомих захисників Батьківщини, готових у будь-яких умовах вступити на захист територіальної цілісності та незалежності України.
Військово-патріотичне вихован­ня молоді діалектично поєднує в со­бі низку окремих напрямів вихован­ня: військового, морального, право­вого, державного, соціального.

Реалізація цих напрямів  здійснюється як на уроках, так і під час позакласної роботи. Педагогічний колектив  школи №5 готує юнаків  та дівчат до спартакіад, «зірниць».  Проводимо  лекції, уроки мужності, тематичні вечори,  місячники військово-патріотичного виховання,  конкурси, військово-спортивні ігри,  козацькі ігри, екскурсії.  З метою патріотичного виховання учнівської  молоді на славетних бойових і трудових традиціях українського народу у школі діє дитяча організація «Хотинські козаки», проводяться зустрічі з ветеранами війни, праці, військової служби та представниками громадських організацій ветеранів.

Однією з форм учнівського  самоврядування в школі є волонтерська діяльність, яка формує активну життєву позицію молоді та високі моральні якості. Волонтери шефствують над самотніми громадянами похилого віку, ветеранами та інвалідами Великої Вітчизняної війни.

З метою військово-патріотичного виховання, пропаганди військової служби, підготовки дітей до участі у військово-патріотичних спортивних заходах  у школі діє  гурток  козацько-лицарського виховання «Джура» (керівник Мітасов А.Ю.).

Із темпераментни­ми танцями, укра­їнськими  піснями  учні Хотинської    загальноос­вітньої   школи   №5   від­значають    День    україн­ського козацтва. З 2009 року у ЗОШ №5 на Покрову шко­лярів посвячують у козачата. Діти урочисто обіцяють бути вірними  синами     України, розвивати   козацькі  чесноти: відданість, силу волі, чесність, скромність і дисципліну. Учні 5-8 класів  із задоволен­ням вступають до товариства, бо, як самі кажуть, це мобілі­зує їх, зміцнює характер, ви­ховує віру в свої можливості. (додаток 1)

Проте перед тим, як стати рівноправними   членами   ли­царської спільноти, претенден­ти, за давнім козацьким звича­єм, проходять випробування.

— Обрядова система коза­ків була пов'язана з військо­вою справою та воєнізованим побутом, - розповідає вчи­тель предмета «Захист Вітчиз­ни»

Альберт Мітасов. - На Січі новачок проходив обряди прийому в «молодики» що включало в себе урочисту присягу на вірність товариству та тривалий термін навчання військовій справі і правилам поведінки запорожця. Тіль­ки після складання іспиту на звання «козака-запорожця» його могли прийняти до од­ного з куренів.

У Хотинській ЗОШ  І-ІІІ  ступенів  №5  щорічно від­буваються   «Уроки   мужності».     Уважно слухали юнаки і дівчата розповіді фронтови­ків Великої Вітчизняної війни, військовослужбовців неза­лежної України. Також висту­пали воїни-інтернаціоналісти Станіслав Козак, Сергій Трайчук та Іван Кисорець. Зустрічі  із моряка­ми мирного часу - капітаном 3-го рангу Родіоном Квасневським і старшим мічманом Олександром Поповичем.

На Хотинщині вже стало традицією напередодні Дня захисника Вітчизни прово­дити різноманітні військово-патріотичні змагання серед старшокласників, під час яких юнь пізнає перші ази військо­вої майстерності. А одна з основних вимог до сучасного захисника країни - вправ­не володіння вогнепальною зброєю. Це можливо тільки за умов постійної практики, яку дають заходи на кшталт районного змагання зі стріль­би з пневматичної гвинтів­ки, що відбуваються на базі Клішківецької ЗОШ І-ІІІ ступенів. (додаток 2)

У районній організації Спілки ве­теранів Афганістану та міській організації ветеранів України скла­лася добра традиція - спільно організовувати екскурсії для молоді місцями бойової слави та до час­тин Збройних сил України.

Учні з Хотина відвідали військовий факультет Подільського держав­ного аграрно-технічно­го університету, 300-й полк Чернівецького гарнізону, Новодністровський ліцей зі спеціалізації «Військо­ва справа».  Екскурсія до Буковинського ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою; відвідали Чернівецький клуб юних техніків «Кварц», який здійснює активну патріотично-виховну роботу.    Серед супроводжуючих був наш земляк старший мічман запасу, підводник Олек­сандр Попович.

З нагоди виведення радянських військ з Афга­ністану відбуваються  реквієми пам'яті.   Присутнім розповідають про страшні події далекої афганської війни, демонструють відеокліпи, читають вірші на воєнну тематику та згадують про синів Хотинщини — воїнів-інтернаціоналістів Григорія Бурденюка, Дмитра Венгерського, Віктора Маковійчука, Володимира Яцюка, котрі загинули на тій чужій війні. (додаток 3)

Щороку 24 листопада - Україна вшановує жертв най­більшої трагедії в історії наро­ду. Не залишаються осторонь і учні Хотинської ЗОШ І-ІІІ сту­пенів №5.

За підтримки німецького фонду«Пам'ять. Відповідальність. Майбутнє» та програми «Місце зустрічі. Діалог» у приміщенні район­ного товариства репресова­них і політв'язнів відбуваються зустрічі  учнів із членами товариства В. Т. Фугою, Д. С Колтенюком , почесним грома­дянином Хотинського району, краєзнавцем, істориком Я. С. Гайсенюком. «Голодомор в Україні — злочин комуністич­ного тоталітарного режиму» - такою була тема останньої зустрічі.  З перших уст учні почули вра­жаючу розповідь про ті жах­ливі часи в історії країни.                                                                                                         (додаток 4 )

За підтримки німецького фонду «Пам'ять. Відповідальність. Майбутнє» та програми «Місце зустрічі. Діалог» у приміщенні район­ного товариства репресова­них і політв'язнів відбуваються зустрічі  учнів із членами товариства В. Т. Фугою, Д. С Колтенюком , почесним грома­дянином Хотинського району, краєзнавцем, істориком Я. С. Гайсенюком. «Голодомор в Україні — злочин комуністич­ного тоталітарного режиму» - такою була тема останньої зустрічі.  З перших уст учні почули вра­жаючу розповідь про ті жах­ливі часи в історії країни.

Проходять тижні пам`яті до  Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років. Проводяться тематичні уроки, уроки-реквієми, класні години «Давно відгриміла війна». По класах влаштовано виставку портретів прадідів та родичів учнів школи під назвою «Мій прадід захистив країну в 1941-1945 роках», загальношкільний  захід «Ніхто не забутий, ніщо не забуто»,  на який  запрошують ветеранів ВВв.                                                  (додаток 5) 

До  Дня визволення України  від  фашист­ських загарбників за іні­ціативи   голови   райкому Товариства сприяння обо­роні України Бориса Філіпчука   випущено   серію плакатів    про    діяльність осередків товариства.

Як говорить вислів : «Найкраще нове - це мудро згадане і використане старе». Тому з 2008 року в Хотинській ЗОШ І-ІІІ ст..№5 діє дитяча організація «Хотинські козаки» , яка виховує підростаюче покоління нашого народу на патріотичних , героїчних традиціях українського козацтва, на високих прикладах лицарського ставлення до України .

Членами  організації є юнаки та дівчата віком від 6 до 17 років , які визнають статут та програму «Хотинських козаків» , дотримуються їх вимог і власноручним підписом підтверджують присягу юного козака і гідно її виконують .

Девіз «Хотинських козаків» : «Україні — здорову молодь!» .

Команда «Хотинські козаки» щорічно бере участь у районних конкурсах «Нащадки козацької слави», «Зірниця» , 4 роки поспіль перемагає—у обласному етапі дитячо-юнацької військово-спортивної патріотичної гри Українського козацтва «Сокіл»(Джура), бере участь: - у різноманітних екскурсіях по рідному краю, - активна у суспільно-громадських заходах міста, школи. Являється зразком для своїх наступників.

Наприкінці квітня 2009 року на території Хотинської фортеці ми вперше  посіли І місце – команда Хотинського району, яка виборола путівку на Всеукраїнські змагання. У Києві  здивували усіх конкурентів і посіли почесне третє місце. Усього виступило понад тридцять команд майже із усіх регіонів України.  Звання «Краща дівчина конкурсу «Ватра», а це представлення творчо-мистецького звіту, здобула буковинка Дарія Чук. (додаток 6)

                                                                                                            
     2010 рік  Команда Хотинської ЗОШ І-ІІІст. №5 знову представляла Буко­вину на Всеукраїнському зльоті військово-спортивної патріотичної гри українсько­го козацтва «Сокіл» («Джу­ра»), що відбувся в кінці лип­ня в с. Осій Закарпатської об­ласті. Юних козаків і козачок готували педагоги Альберт Мітасов, Ольга Осіпова. Хотинці непогано впоралися із завданнями, а Владислав Осіпов за прекрас­не виконання «Пісні про Хо­тин» під час представлення команди визнаний «срібним голосом» зльоту.

2011рік. Всеукраїнський злет "ДЖУРА-2011, Холодний Яр" відбувся з 20 по 26 червня  на території Черкаської області. Згідно з Програмою злету на першому етапі заходи відбувалися на території Навчального центру Державної прикордонної служби України в с. Оршанець.  Важливим етапом для учасників був рейд, який відбувався в околицях села Мельники протягом 3-х днів. Метою рейду було ознайомити молодь з прекрасною природою Холодного Яру та з його героїчною історією. Протягом багатьох століть у цих краях проживали вільні люди – козаки, які завжди першими зустрічали навали ворогів, які йшли на українські землі з різних сторін, приносячи українцям грабунок і поневолення. За умовами рейду кожен рій мав з використанням карти знайти певну історичну пам'ятку, ознайомитися з її історією, зробити фото на згадку. Команда  «Хотинські козаки» з цього виду змагань  здобула третє місце.В грі "Смуга перешкод" ми також не залишилася позаду і вибороли  третє почесне місце.

2012 рік. На  базі Центрально­го табору( с.Осій Закарпатської обл.) проходив ІІІ Всеукраїнський етап дитячо-юнацької військово-спортив­ної патріотичної гри «Сокіл» («Джура»). За результатами гри «Рятів­ник» команда нашої школи виборола друге місце та отримала кубок і диплом Міністерства освіти і на­уки, молоді та спорту України. Крім цього, «Хотинські козаки» нагороджені грамотою Укра­їнського державного центру туризму   і   краєзнавства   учнівської молоді за зразкове не­сення служби з охорони табору, яку підписав генерал козацтва Анатолій Грива. Також команда отримала сувенірні медалі «Джу­ра-2012».

 

2013 рік.    З 8 по 18 липня у місті Дубно Рівненської області виховники рою Хотинської ЗОШ №5 під керівництвом Альберта Юрійовича Мітасова та Ганни Михайлівни Савки багато зробили для гідного виступу своєї команди. Уперше за всі роки гри рій «Хотинські козаки» виконав творче завдання у етапі «Впоряд». За підсумками збору рій «Хотинські козаки» увійшов до 5 найкращих роїв України, посівши 1 місце в грі -квест, та 3 місце в конкурсі звітів «Добра справа». Приємно зазначити, що на день самоврядування, який відбувся у таборі, дитяче товариство з 5 посад таборової старшини на 4 посади обрала представників рою «Хотинські козаки», похідним отаманом табору була обрана ройова Діана Маліновська, яка учетверте брала участь у всеукраїнських зборах та етапах гри.

Усі учасники Всеукраїнського збору активістів Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») - «Джура -2013» були нагороджені дипломами та медалями учасників.

Відомо, що стати джурою міг не кожен, лише той хто годився до козацької служби; хто міг пройти випробування стати справжнім захисником рідного народу та звичаїв. Саме мужність, шляхетність, відвагу виховує у своїх школярів рідна школа. Яка сприяє розвитку дитячої організації «Хотинські козаки», готує і патріотично виховує молоде покоління в дусі українського козацького лицарства, відданості рідному українському народові.

А участь у Всеукраїнських злетах «Сокіл»(«Джура») 5- ть років поспіль - найкращий тому доказ. Сподіваємось і надалі захищати честь області і повертатися з новими перемогами.   Всі ці заходи сприяють успішному вихованню громадянина-патріота. Адже завдяки історичній пам’яті людина стає особистістю, народ — нацією, країна — державою.

Досвід діяльності нашого закладу переконує, що значною мірою його успішний розвиток пов’язаний з вдосконаленням виховної системи через метод проектів. Це дало можливість створити для учнівської молоді , розширену діяльність, в якій вона діє, пізнає і спілкується, тим самим освоюючи систему соціальних зв’язків та відносин. Узагальненим наслідком цього процесу стає усвідомлення і прийняття власних життєвих перспектив, можливого місця і ролі в суспільному житті, визначення своїх покликань, формування життєвогопроекту.
 

 

Категорія: Проекти | Додав: Алекс
Переглядів: 708 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
close